Kérdések és válaszok

Mi a településrendezés célja?

A településrendezés célja a települések terület-felhasználásának és infrastruktúra hálózatának kialakítása, az építés helyi rendjének szabályozása, a környezet természeti, táji és épített értékeinek fejlesztése és védelme, továbbá az országos, a térségi, a települési és a jogos magánérdekek összhangjának megteremtése, az érdekütközések feloldásának biztosítása, valamint az erőforrások kíméletes hasznosításának elősegítése.


A településrendezés feladata:

a település területének, telkeinek felhasználására és beépítésére vonatkozó helyi szabályok kialakítása.

A településrendezési tervek:

b) a település adottságait és lehetőségeit kihasználva elősegítik annak működőképességét;

c) megőrzik a jellegzetes településrészeket, utcaképeket, építészeti és természeti értékeket.
 

Mik a településrendezési tervek fajtái?

a) a településfejlesztési koncepció

b) a településszerkezeti terv, amelyet az önkormányzati településfejlesztési döntés figyelembevételével a települési önkormányzat képviselő-testülete dolgoztat ki, és határozattal állapít meg;

c) a helyi építési szabályzat és a szabályozási terv, amelyet a településszerkezeti terv alapján a települési önkormányzat képviselő-testülete dolgoztat ki, és rendelettel állapít meg.

Mi a településfejlesztési koncepció?

Egy hosszú távra szóló fejlesztési dokumentum, ami a településrendezési tervek alapja. A koncepció a község jövőképe, „ábrándozás”, ami a fejlesztések irányvonalait tartalmazza. Általánosságban azt mondja meg, hogy a MIT akar fejleszteni.

Megalapozza és meghatározza a település fenntartható fejlődését: az életszínvonal növekedését, az életminőség javulását, a faluközösség gyarapodását a település hagyományait, a rendelkezésre álló kulturális, térbeli, táji adottságait felhasználva és nem kihasználva.

Mi az a településszerkezeti terv?

A településszerkezeti terv lényegében egy színes foltokat tartalmazó tervlap, ahol a foltok az elhelyezhető funkciókat jelölik: lakó-, gazdasági-, idegenforgalmi-, erdőterület, mezőgazdasági terület, stb. Azt mutatja meg, hogy a különböző funkciók HOL helyezhetők el.

A településszerkezeti tervben meghatározzák a beépítésre szánt (pl. lakóterület), illetve a beépítésre nem szánt (pl. erdő) területeket, a település szerkezetét meghatározó műszaki infrastruktúra-hálózatokat (főútvonalakat, gyűjtőutakat, közüzemi közmű-gerincvezetékeket, hírközlő hálózat fő elemeit), a közparkokat, a védett, és védőterületeket. A településszerkezeti tervben meg kell határozni a rehabilitációra kijelölt, valamint a funkciójában megváltoztatásra szánt (fejlesztési) területeket.

Mi a helyi építési szabályzat?

A településszerkezeti terv alapján készül, azt írja elő, hogy HOGYAN lehet építeni, azaz az építésre vonatkozó részletes szabályozásokat tartalmazza.

Az építés helyi rendjét biztosítja. Az azonos tulajdonságú telkeket övezetekbe sorolja.

Az övezetekben meghatározza:

-       a telekalakítás, beépítés paramétereit (min. telekméret, telekszélesség, beépíthetőség mértéke, min. zöldfelület, beépítési mód, stb.)

-       az épületre vonatkozó paramétereket (épületmagasság).

A helyi építési szabályzatnak tartalmaznia kell legalább:

a) a bel- és külterület(ek) lehatárolását (belterületi határvonal),

b) a beépítésre szánt területek, illetőleg az azokon belüli egyes területrészek (építési övezetek) lehatárolását, azok felhasználásának, beépítésének feltételeit és szabályait,

c) a beépítésre nem szánt területek tagozódását, az egyes övezetek lehatárolását, felhasználásuk és az azokon történő építés feltételeit, szabályait,

d) a különböző célú közterületek felhasználása és az azokon történő építés feltételeit és szabályait, továbbá

e) a helyi építészeti értékvédelemmel,

f) a védett és a védő területekkel kapcsolatos előírásokat.

Szabályozási terv

A szabályozási tervnek tartalmaznia kell:

a) a bel- és külterületek lehatárolását (belterületi határvonal),

b) a beépítésre szánt és a beépítésre nem szánt területek, illetőleg az azokon belüli egyes területrészek (építési övezetek, övezetek) lehatárolását,

c) az egyes területrészeken belül a közterületek és az egyéb területek elkülönítését,

d) a közterületeken belül a különböző célokat szolgáló területeket (közút, köztér, közpark stb.),

e) a közterületnek nem minősülő területeken belül a telkek, építési telkek, területek kialakítására és beépítésére vonatkozó megállapításokat,

f) az egyes területrészeken belül a védett és a védelemre tervezett, valamint a védő területeket, továbbá építményeket,

g) az infrastruktúra-hálózatok és építmények szabályozást igénylő elemeit.

A helyi építési szabályzatot és a hozzá tartozó szabályozási tervet együtt kell alkalmazni.